bojarsove stránky Čo je to (X)HTML
Čo je to (X)HTML
Čo je (X)HTML? PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Piatok, 25 November 2011 17:09

Málo slov o (X)HTML CSS a kódovaní stránok

XHTMLExistuje veľa stránok, ktoré túto skratku vysvetľujú. Nemám žiadne ambície opisovať detaily. Asi by to nebolo dobré aj preto, lebo by mi hrozilo obvinenie z kopírovania obsahu. Odpoviem len stručne a všeobecne.

Stručne o HTML

HTML (HyperText Markup Language) je značkovací jazyk. Rozmeňme si ho na drobné:

  • Hypertext je vlastne textový odkaz: tento hypertextový odkaz vás pošle na hlavnú stránku bojars.sk. Hypertext na prvý pohľad spoznáte podľa toho, že má inú farbu, mal by byť podčiarknutý a kurzor ny sa mal nad ním zmeniť na ruku ("cursor hand")
  • Markup znamená značkovanie: značkami sú tzv. tagy, ktorými sa v špicatých zátvorkách značí obsah v kóde stránok napríklad:
    • tagom <p> bežný text odstavcov stránok tagom <h1> označí hlavný nadpis stránky - nadpisov môže byť asi(?) šesť úrovní. Viac úrovní neskúšajte, je to zbytočné.
    • ďalšie tagy sa točia okolo angličtiny: <table> (tabuľka), <tr> (skr. table row - riadok tabuľky), <td> (skr. table data - datová bunka tabuľky), <img src=.....> je tag pre obrázok, kde treba uviesť jeho zdroj (source)... atď.
    • tagy majú vo veľa prípadoch svojho uzatváracieho bračeka, tzv. uzatvárací tag, v ktorom nájdeme lomítko: </h1>, </table>... v XHTML uzatvárame aj </p>, </tr>, </td>... nepárové tagy, napríklad pre obrázok majú lomítko pred koncom: <img src="/cesta/k_obrazku/" ... />

Kde tie tagy vlastne sú zistíte asi až potom ako si cez pravé tlačidlo myši na ploche stránky dáte "zobraziť kódovanie".... ehm, pravdupovediac, kto a načo by to robil.

 

 

Kaskádové štýly (CSS)

Samotné HTML by v podstate pre výrobu stránky mohlo pri výrobe internetových stránok stačiť. Vzniklo v slávnom švajčiarskom CERNe na to aby sa formou hypertextov previazali texty vedeckých dokumentov.Bolo to niekedy v rokoch 1989, 1990...

 

Rok po vzniku jeho druhej verzie v roku 1996 vznikol formátovací jazyk, ktorý bol nazvaný ako Kaskádovými štýlmi (Cascading Style Sheet - skr. CSS). CSS je formátovací jazyk, ktorým sa dajú priamo v kóde vizuálne vylepšovať/ modifikovať stránky. Možno to má aj ten význam, že i keď pôvodné kódovanie stránok v HTML je stále rovnaké, môžme zariadiť že vďaka rôznym externým súborom "CSS" sa definuje iný vzhľad pre prezentáciu na webe, iný pre tlač, iný pre mobilné telefóny a pod.

Programovanie internetových stránok

Programovanie stránok (najčastejšie PHP, javascript...) má vlastne za úlohu podľa aktuálnej požiadavky umožniť vypísať HTML, či CSS kód s odstavcami, nadpismi, obrázkami, farbami, blokmi, tabuľkami, odkazmi(...) v jazyku HTML a CSS podľa aktuálnej požiadavky návštevníka stránky. Prečo v týchto jazykoch? Hlavne preto, lebo tento jazyk poznajú internetové prehliadače. Ďalšie prvky Java, Flash, ActiveX... musia byť prehliadačmi podporované (väčšinou sú) a mali by byť v aktuálnych verziách.

Záver a odkazy

Nechcem ísť do HTML témy hlbšie. Poznám borcov, ktorí majú weby s touto tématikou. Vysvetľujú pojmy presne, niektorí dokonca aj zrozumiteľne. Ak máte záujem prečítať si niečo na úrovni a zrozumiteľne o tejto téme, tak vám odporúčam zadať relevantný výraz napríklad do google, alebo priamo navštíviť stránky ako je www.jakpsatweb.cz .

Posledná úprava Streda, 06 Marec 2013 20:10
 
Reklamný prúžok
Copyright © 2019 bojarsove stránky. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Rank SK