bojarsove stránky Ktorý CMS si vybrať
Ktorý CMS si vybrať
Ako vybrať CMS PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Piatok, 27 Február 2015 18:35

Ako si vyberám redakčný systém?

Povedzme, že si chcem spustiť svoju internetovú doménu na svojom hostingu. Aby som to všetko neplatil zbytočne a keďže poznám niečo z CSS a HTML, spravil som si svoju vizitku. Tá vizitka nie je nutná, je to len taká pridaná hodnota z toho, čo som sa kedysi naučil.

Ako si nájdem ten správny redakčný systém?

Použijem na to vyhľadávanie napríklad cez google. Nedám si prácu s nejakými zložitými frázami, stačí, keď sa ho opýtam na "Top (best) Free CMS". Treba si dať pozor, aby sme nenaleteli na spamerom. Oni majú predsa vždy všetko najlepšie. Možno aj zaplatené najlepšie pozície vo vyhľadávaní. Ja mám určité skúsenosti, poznám ako to s CMS za tých 15 rokov, na internete chodí, preto bez mučenia priznávam, že viem, že na tom vrchole sa musia striedať a roky sa aj striedajú: Joomla!, Wordpress, Druppal a potom niečo, čo v rôznych variáciách sľubuje, že CMS Made Simple. Teraz je viacej na špičke WordPress. Ja som si pred piatimi rokmi na tento web vybral systém Joomla!, ale bol tu aj Drupal, či Website Baker. Niekde na freehostingoch mám Nucleus, ktorý prestali vyvíjať, ale nájde sa tam český phpRS a iné.

Ten spomínaný výsledok hľadania od google nie je pre mňa (vás) až tak priamo smerodatný. Použil som ho iba ako príklad. Dostanem sa k zdrojom, v ktorých sú aktuálne hodnotenia týchto systémov. Chcem ich mať preto, lebo niektoré môžu časom strácať podporu a nie sú už aktualizované. Tie hlasovania mi naznačujú, čo je práve v kurze. S ich podporou je to tak, že ju netreba preceňovať a prepadať hystérii. Niektoré redakčné systémy, ktoré som inštaloval pred viac ako desiatimi rokmi a neupdatoval som ich... aj podpora im skončila a oni fungujú dodnes. Dobrým príkladom by mohol byť phpRS, ktorý používa (podľa mňa) legenda českého (asi aj slovenského) internetu, D-FENS. Redakčný systém je už od roku 2008 bez odozvy autorov, weblog ale publikuje dodnes. Moju verziu tohto systému z roku 2004 som dodnes nijako neupdatoval a ide stále... akurát heslá som do neho pozabúdal.

Iba v čase, keď spúšťame nový web mali by sme naň nahrať ten najviac podporovaný softvér. Podpora je zameraná aj na výrobu modulov a rozšírení, vďaka ktorým si vieme svoj web prispôsobiť. Niekto potrebuje komplikovanejší kontaktný systém (formulár), iný diskusné fórum, niekto obrázkovú galériu, iný dá prednosť tomu, aby jeho informácie boli vo viacerých jazykoch, ďalší chce ponúkať tovar v internetovom obchode atď.

Podstatnou otázkou pri hľadaní redakčného systému je, či ho inštalujeme na webhosting na ktorom sme si preplatili databázu. Áno aj bez databázy, najčastejšie (My)SQL, je to možné a aj taký redakčný systém na jednom z webov, ktorý som spojazdnil beží... čoskoro to bude desať rokov a má celkom slušné pozície vo vyhľadávaní. Samozrejme, že na tie kľúčové slová, na ktoré ich ktoré potrebuje. Niekde som sa dočítal, že databáza je vhodná pre zvýšenie rýchlosti webu a je dobrá aj na to, že pre taký hosting, ktorý ju má je výrazne lepší výber redakčných systémov a ich pluginov a ostatných prídavných aplikácií...

Ktoré  CMS odporúčam?

Myslím, že textu je už dosť. Ešte pridá zoznam tých redakčných systémov, ktoré som skúsil. A skúsim k nim aj niečo subjektívne dodať. Tak teda poporiadku:

 

 • Redakčné systémy, ktoré používajú databázu (je ich viac, a viac ich preto odporúčam):
  • WordPress - je slobodný redakčný systém, ktorý má dlhú históriu. Začínal niekedy v roku 2003. Pôvodne nebol portál, ale slúžil bloggerom. Teraz som skonštatoval, že je natoľko variabilný, že sa na jeho základe dá vytvoriť akýkoľvek web.
  • Joomla! - je to redakčný systém, ktorý používajú aj profesionálne weby, ako MTV, Harward, Citibank... niekedy sa prekvapím, keď v zdrojových kódoch mnohých ďalších stránok objavím stopy po tomto softvéri. V súčasnosti ho používam aj ja. Má okrem iného aj tú výhodu, že príručku ako s ním robiť si môžte bežne kúpiť v kníhkupectvách. Tento CMS vznikol ako podprodukt iného projektu, ktorý som predtým poznal ako mambo.
  • Drupal - neviem presne povedať názor, čo je lepšie a čo horšie/ lepšie: či Drupal, alebo Joomla!... pred týmito dvoma má veľký rešpekt. Obidva som už skúsil. Chvíľu mi trvalo kým som sa niečo o nich naučil a stále o nich neviem všetko... niekedy podlieham dojmu že neviem o nich nič. Drupal je podľa mňa tiež jedným zo špičkových programov, ku ktorému si tiež môžte v kníhkupectvách kúpiť knižku. Je to projekt, ktorý má svoje meno podľa fonetického prepisu holandského pomenovania pre kvapku... keď tak pozerám na jeho logo... tento redakčný systém používajú stránky aké majú napríklad Greenpeace, University of Oxford, oficiálne stránky kapely The Beatles...
  • WebSite Baker - tento systém tu má miesto preto, lebo som ho mal na tejto adrese v dobách, kedy som mal na webdizajn zaregistrovanú živnosť. Celkom sa mi pozdával, lebo bol jednoduchý. Oproti prvým trom vymenovaným mal nižšiu podporu.
  • CMS Made Simple - je to tiež jeden z redakčných, ktorý som pred časom použil pre jednu hudobnú skupinu. Podpora pre tento systém funguje dodnes. Dalo sa sním celkom slušne pracovať a preto má tú česť byť v tomto zozname.
  • Textpattern - kedysi, keď som prispieval/ ale aj učil sa webdizajn na diskusnom fóre Jak Psát Web, som sa stretol aj s týmto CMS, ktorý funguje dodnes. Bolo to s ním vtedy tak vážne, že mal v diskusii svoju vlastnú tému.

 • Redakčné systémy, ktoré databázu nepotrebujú:
  • CMSimple - jeden z príkladov na takýto redakčný systém. Je to dánsky projekt, ktorý funguje perfektne a databázu nepotrebuje. Je ale patrične menej flexibilný, ale na drobnú nenáročnú prezentáciu bohato stačí.
  • Get Simple CMS - nie je overený, ale údajne databázu nepotrebuje... stiahnutý bol už viac ako 100 000-krát.
  • CuteNews - veľmi dávno som tento redakčný systém použil. Tiež ide bez databázy.
Posledná úprava Štvrtok, 05 Marec 2015 19:33
 
Reklamný prúžok
Copyright © 2019 bojarsove stránky. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Rank SK