bojarsove stránky Manažment stránok
Manažment obsahu
Ako vybrať CMS PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Piatok, 27 Február 2015 18:35

Ako si vyberám redakčný systém?

Povedzme, že si chcem spustiť svoju internetovú doménu na svojom hostingu. Aby som to všetko neplatil zbytočne a keďže poznám niečo z CSS a HTML, spravil som si svoju vizitku. Tá vizitka nie je nutná, je to len taká pridaná hodnota z toho, čo som sa kedysi naučil.

Ako si nájdem ten správny redakčný systém?

Použijem na to vyhľadávanie napríklad cez google. Nedám si prácu s nejakými zložitými frázami, stačí, keď sa ho opýtam na "Top (best) Free CMS". Treba si dať pozor, aby sme nenaleteli na spamerom. Oni majú predsa vždy všetko najlepšie. Možno aj zaplatené najlepšie pozície vo vyhľadávaní. Ja mám určité skúsenosti, poznám ako to s CMS za tých 15 rokov, na internete chodí, preto bez mučenia priznávam, že viem, že na tom vrchole sa musia striedať a roky sa aj striedajú: Joomla!, Wordpress, Druppal a potom niečo, čo v rôznych variáciách sľubuje, že CMS Made Simple. Teraz je viacej na špičke WordPress. Ja som si pred piatimi rokmi na tento web vybral systém Joomla!, ale bol tu aj Drupal, či Website Baker. Niekde na freehostingoch mám Nucleus, ktorý prestali vyvíjať, ale nájde sa tam český phpRS a iné.

Ten spomínaný výsledok hľadania od google nie je pre mňa (vás) až tak priamo smerodatný. Použil som ho iba ako príklad. Dostanem sa k zdrojom, v ktorých sú aktuálne hodnotenia týchto systémov. Chcem ich mať preto, lebo niektoré môžu časom strácať podporu a nie sú už aktualizované. Tie hlasovania mi naznačujú, čo je práve v kurze. S ich podporou je to tak, že ju netreba preceňovať a prepadať hystérii. Niektoré redakčné systémy, ktoré som inštaloval pred viac ako desiatimi rokmi a neupdatoval som ich... aj podpora im skončila a oni fungujú dodnes. Dobrým príkladom by mohol byť phpRS, ktorý používa (podľa mňa) legenda českého (asi aj slovenského) internetu, D-FENS. Redakčný systém je už od roku 2008 bez odozvy autorov, weblog ale publikuje dodnes. Moju verziu tohto systému z roku 2004 som dodnes nijako neupdatoval a ide stále... akurát heslá som do neho pozabúdal.

Iba v čase, keď spúšťame nový web mali by sme naň nahrať ten najviac podporovaný softvér. Podpora je zameraná aj na výrobu modulov a rozšírení, vďaka ktorým si vieme svoj web prispôsobiť. Niekto potrebuje komplikovanejší kontaktný systém (formulár), iný diskusné fórum, niekto obrázkovú galériu, iný dá prednosť tomu, aby jeho informácie boli vo viacerých jazykoch, ďalší chce ponúkať tovar v internetovom obchode atď.

Podstatnou otázkou pri hľadaní redakčného systému je, či ho inštalujeme na webhosting na ktorom sme si preplatili databázu. Áno aj bez databázy, najčastejšie (My)SQL, je to možné a aj taký redakčný systém na jednom z webov, ktorý som spojazdnil beží... čoskoro to bude desať rokov a má celkom slušné pozície vo vyhľadávaní. Samozrejme, že na tie kľúčové slová, na ktoré ich ktoré potrebuje. Niekde som sa dočítal, že databáza je vhodná pre zvýšenie rýchlosti webu a je dobrá aj na to, že pre taký hosting, ktorý ju má je výrazne lepší výber redakčných systémov a ich pluginov a ostatných prídavných aplikácií...

Ktoré  CMS odporúčam?

Myslím, že textu je už dosť. Ešte pridá zoznam tých redakčných systémov, ktoré som skúsil. A skúsim k nim aj niečo subjektívne dodať. Tak teda poporiadku:

Posledná úprava Štvrtok, 05 Marec 2015 19:33
Čítať celý článok...
 
Voľné CMS PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 4
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Piatok, 27 Február 2015 13:54

Ktoré redakčné systémy sú zadarmo?

Ako sme si v predošlom článku písali, redakčné systémy môžu byť za poplatok, ale aj bez priameho poplatku, čo by mohlo znamenať, že sú zadarmo. To, že za ne neplatíme, neznamená, že ich autor (respektíve aj viacero autorov) nemajú finančný prospech. Vo väčšine prípadov pravdepodobne vznikli ako ich programátorský pokus, redakčný systém, ktorý ponúkli k vyskúšaniu a po pozitívnych/ či aj negatívnych odozvách ďalej svoje dielo zdokonaľovali. Redakčný systém má "otvorený zdroj" (angl. "Open Source"), ktorý si môžu pozrieť a upraviť aj ďalší nádejní programátori.

Robia to spoločne ta, že v diskusných fórach zbierajú ďalšie pripomienky a zdokonaľujú systém. Zvyšuje sa počet ich užívateľov, internetových stránok s týmto redakčným systémom, no aj jeho autorstvo už nepatrí iba jednému, ale má ho určitá dobrovoľná vývojárska skupina (Developeri). Tá skupina ľudí sa ani nemusí osobne stýkať, nemusia sa poznať tvárou v tvár, ale ich spoločná práca predsa dáva určitý prospech. Majú spoločné dielo, ktoré sa nazýva "redakčný systém". Prináša im skúsenosti, ak je redakčný systém používaný tak aj slávu, ktorá stúpa počtom užívateľov... stúpajú na hodnote, lebo majú referenciu, ich stránky sú zaujímavé a majú návštevnosť, získavajú príspevky za zobrazenú reklamu. Niekedy pod svojim menom vyvíjajú doplnky, či šablóny, ktoré sú platené. Inokedy na užívateľoch CMS testujú, zdokonaľujú svoje nápady. Majú to "zadarmo", lebo webdizajnérska firma si musí testerov platiť.

Licencia voľných redakčných systémov

Každý z nás asi vie, že spôsob akým môžme narábať s nejakým dielom určuje pravidlo/ zákon, ktorý sa nazýva "licencia".

Posledná úprava Pondelok, 02 Marec 2015 19:38
Čítať celý článok...
 
Webdizajn internetových stránok PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Sobota, 26 November 2011 08:36

Web dizajn stránok všeobecnebojarsov webdizajn

Webdizajn je (zjednodušene) dizajn, vzhľad, internetových stránok. V prípade profesionálneho webdizajnu je to ale komplikovanejšie.

Web dizajnérska firma

Zabehnutá web dizajnérska spoločnosť pri budovaní portálov má približne takéto profesné obsadenie:

 • web dizajnér - navrhne dizajn šablóny stránky.
 • grafik - podľa navrhnutého dizajnu vytvorí jeho grafické spracovanie: obrázky, animácie (Flash, gif...)
 • kóder - pomocou kódov (HTML, CSS...) spojí návrh webdizajnera a grafika tak, aby bol čitateľný pre internetové prehliadače
 • programátor - naprogramuje (JavaScript, java, PHP, SQL...) aplikácie pre to, aby bol obsah stránok dynamický
 • copywriter - má na starosti marketing, spracuje obsah stránky tak aby:
  • bol podľa štandardov
  • čo najvýstižnejší
  • čo najrýchlejšie oslovil návštevníka
  • aby boli stránky cez vaše kľúčové slová zaujímavé pri určovaní pozície v internetových vyhľadávačoch (SEO)
 • tester (niekedy aj externý) - cez platené vzorové skupiny štatistickými metódami vyhodnocuje spätnú väzbu na prístupnosť a účinnosť internetovej prezentácie

Toto všetko je iba základ, ktorý má takáto firma zabezpečiť.

Posledná úprava Sobota, 28 Február 2015 20:39
Čítať celý článok...
 
Čo je (X)HTML? PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Piatok, 25 November 2011 17:09

Málo slov o (X)HTML CSS a kódovaní stránok

XHTMLExistuje veľa stránok, ktoré túto skratku vysvetľujú. Nemám žiadne ambície opisovať detaily. Asi by to nebolo dobré aj preto, lebo by mi hrozilo obvinenie z kopírovania obsahu. Odpoviem len stručne a všeobecne.

Stručne o HTML

HTML (HyperText Markup Language) je značkovací jazyk. Rozmeňme si ho na drobné:

 • Hypertext je vlastne textový odkaz: tento hypertextový odkaz vás pošle na hlavnú stránku bojars.sk. Hypertext na prvý pohľad spoznáte podľa toho, že má inú farbu, mal by byť podčiarknutý a kurzor ny sa mal nad ním zmeniť na ruku ("cursor hand")
 • Markup znamená značkovanie: značkami sú tzv. tagy, ktorými sa v špicatých zátvorkách značí obsah v kóde stránok napríklad:
  • tagom <p> bežný text odstavcov stránok tagom <h1> označí hlavný nadpis stránky - nadpisov môže byť asi(?) šesť úrovní. Viac úrovní neskúšajte, je to zbytočné.
  • ďalšie tagy sa točia okolo angličtiny: <table> (tabuľka), <tr> (skr. table row - riadok tabuľky), <td> (skr. table data - datová bunka tabuľky), <img src=.....> je tag pre obrázok, kde treba uviesť jeho zdroj (source)... atď.
  • tagy majú vo veľa prípadoch svojho uzatváracieho bračeka, tzv. uzatvárací tag, v ktorom nájdeme lomítko: </h1>, </table>... v XHTML uzatvárame aj </p>, </tr>, </td>... nepárové tagy, napríklad pre obrázok majú lomítko pred koncom: <img src="/cesta/k_obrazku/" ... />

Kde tie tagy vlastne sú zistíte asi až potom ako si cez pravé tlačidlo myši na ploche stránky dáte "zobraziť kódovanie".... ehm, pravdupovediac, kto a načo by to robil.

 

Posledná úprava Streda, 06 Marec 2013 20:10
Čítať celý článok...
 
Čo je to internetová vizitka PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Sobota, 26 November 2011 10:43

Čo je to tá internetová vizitka

Internetová vizitka je taký môj názov pre stránku, ktorá sa vytvorí vo veľmi krátkej dobe po spustení internetovej prezentácie. Je stručnou informáciou o vlastníkovi domény, kontaktom na neho a opisom jeho zamerania. Načo zbytočné slová. Tu sú niektoré príklady:

Internetová vizitka by mala byť stránka, ktorá je napísaná priamo v (X)HTML kóde. Nie je naprogramovaná, je to iba statická prezentácia. Je možné, že v niektorých prípadoch úplne stačí. Jej osud sa podobá osudu papierových vizitiek: vymeníte si mobil, sídlo firmy. Možno vás nechá kolega a stane sa z neho konkurent a zrazu treba zmeniť niektoré údaje. V prípade statickej stránky si väčšinou sami neporadíte. No možno aj. ale je dobré poznať nejaké základy (X)HTML. Lepšie je mať stránky v redakčnom systéme.

Vizitka v redakčnom systéme

 

Posledná úprava Streda, 06 Marec 2013 20:25
Čítať celý článok...
 
«ZačiatokDozadu12DopreduKoniec»

Stránka 1 z 2
Reklamný prúžok
Copyright © 2019 bojarsove stránky. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Rank SK