bojarsove stránky Redakčný systém
Čo je to redakčný systém? PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 4
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Sobota, 26 November 2011 11:06

Niekoľko viet o redakčnom systéme

Čo je to redakčný systém?

knihaRedakčný systém (používaná je skratka CMS - Content Management System)) je internetová stránka do ktorej si môžete dopísať, alebo zmeniť jej obsah kedykoľvek a väčšinou bez pomoci webdizajnera.

Prečo redakčný systém

Systém na úpravu obsahu stránok sa volá redakčný vlastne preto, lebo pri písaní stránok ste vlastne ich redaktormi. Stačí sa len prihlásiť. Pôvodne boli pre internet vyrábané statické stránky. Pri väčšine požadovaných zmien bolo potrebné poznať spôsob kódovania stránok. Museli ste poznať minimálne HTML.

Ako vyzerá redakčný systém

V súčasnosti by malo byť štandardom nainštalovanie redakčného systému, ktorý umožňuje bežnému užívateľovi počítača zmeniť obsah stránok bez nejakých výnimočných znalostí. Redakčný systém má aj svoju (nazvime si ju) prednú (front end) a zadnú stranu (back end):

  • Predná strana (front end) je vlastne stránka, ktorú vidí návštevník.
  • Zadná strana (back end) je pre toho, kto pridáva do stránky obsah, je teda aj redaktorom stránok.

V zadnej, redakčnej, strane stránok je medzi iným textový editor, niečo podobné ako jednoduchší Microsoft Word, ktorý uľahčuje zápis textu, tabuliek, zoznamov a vkladanie a formátovanie obrázkov. Zadná strana obsahuje teda trochu zložitejší formulár s väčším textovým poľom.

Môžu by v nej k dispozícii formuláre na pridávanie rôznych modulov:

  • obrázkových galérií (obrázková galéria, ale aj slideshow s vhodne urobeným popisom obrázku sa môže stať základom pre internetový predaj)
  • ankiet
  • internetových fór
  • formulárov (napr. moja kontaktná stránka)
  • systém na pridávanie noviniek - sú to bleskovky v titulke (reklamnom baneri) stránky, či rôzne aktuálne články na titulnej strane
  • ...

Ceny redakčných systémov

Z hľadiska ceny redakčné systémy v podstate môžu byť:

  • Voľné, tzv. "Open Source" redakčné systémy: Sú to redakčné systémy, ktoré si môžete za určitých podmienok stiahnuť a nainštalovať sami. Niektoré sú vyvíjané už roky a majú profesionálnu úroveň. Hlasuje sa o nich v rôznych rebríčkoch. Je ich mnoho. Medzi najznámejšie patria systémy Joomla!, Drupal, Wordpress, WebsiteBaker, TextPattern a iné.
  • Komerčné redakčné systémy. Sú to CMS, ktoré najčastejšie používajú väčšie webdizajnérske firmy. Tieto systémy tiež prešli svojim vývojom. Sú platené buď priamo, alebo sú naoko zadarmo. V skutočnosti sú platené formou rôznych poplatkov, ktoré sú od poskytovateľov prezentované ako poplatky za hosting, či rôzne iné služby.

Ja preferujem voľné, Open Source redakčné systémy. Vyskúšal som ich už niekoľko.

Posledná úprava Pondelok, 02 Marec 2015 19:46
 
Reklamný prúžok
Copyright © 2019 bojarsove stránky. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Rank SK