bojarsove stránky O webovom dizajne
Webdizajn internetových stránok PDF Tlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 6
SlabéDobré 
Napísal bojars   
Sobota, 26 November 2011 08:36

Web dizajn stránok všeobecnebojarsov webdizajn

Webdizajn je (zjednodušene) dizajn, vzhľad, internetových stránok. V prípade profesionálneho webdizajnu je to ale komplikovanejšie.

Web dizajnérska firma

Zabehnutá web dizajnérska spoločnosť pri budovaní portálov má približne takéto profesné obsadenie:

 • web dizajnér - navrhne dizajn šablóny stránky.
 • grafik - podľa navrhnutého dizajnu vytvorí jeho grafické spracovanie: obrázky, animácie (Flash, gif...)
 • kóder - pomocou kódov (HTML, CSS...) spojí návrh webdizajnera a grafika tak, aby bol čitateľný pre internetové prehliadače
 • programátor - naprogramuje (JavaScript, java, PHP, SQL...) aplikácie pre to, aby bol obsah stránok dynamický
 • copywriter - má na starosti marketing, spracuje obsah stránky tak aby:
  • bol podľa štandardov
  • čo najvýstižnejší
  • čo najrýchlejšie oslovil návštevníka
  • aby boli stránky cez vaše kľúčové slová zaujímavé pri určovaní pozície v internetových vyhľadávačoch (SEO)
 • tester (niekedy aj externý) - cez platené vzorové skupiny štatistickými metódami vyhodnocuje spätnú väzbu na prístupnosť a účinnosť internetovej prezentácie

Toto všetko je iba základ, ktorý má takáto firma zabezpečiť.

Okrem toho sa mimo stránok zaisťuje návrh a poskytnutie domény, hostingu, či SEO a registráciu do katalógov. Webdizajnérska firma robí reklamné kampane a podľa štatistiky prístupov reaguje úpravou obsahu na návštevníkov (hodnotí cieľové skupiny...). Je predpoklad, že takáto firma má potenciál riešiť zložité projekty v krátkom čase, no má aj vyššie náklady.

 

Ako vidíte podľa týchto niekoľkých viet nestačí len vyrobiť stránky, dať ich na World Wide Web a tešiť sa, že fungujú. Ozaj! A čo keď fungovať prestanú? Poznáte tie prípady, kedy vás zradí počítač pri práci? Kde hladať chybu? Webdizajnérska firma vám má byť aj v takýchto prípadoch k dispozícii. Niektoré firmy ponúkajú tzv "webmastering".

Web dizajn na Slovensku

Na Slovensku sa môžte stretnúť so službami web dizajnu v týchto formách:

 • web dizajnérske firmy - zabezpečujú komplexný servis vo forme, ktorú som popísal v úvode
 • skupinky web dizanérov - úvodné slová ich stránok začínajú slovami "Sme mladá dynamická, rozvíjajúca sa spoločnosť...". Ide väčšinou o študentov, ktorí si v rámci svojho voľného času privyrábajú programovaním a vyrábaním stránok. Niektorí pokračujú v tejto činnosti ako pôvodná spoločnosť aj po skončení štúdia. Väčšinou sa nedržia kompletnej štruktúry firmy.
 • web dizajnéri ako osoby - jednotlivci, študenti, súkromné osoby, podnikatelia, živnostníci, ktorí si chcú privyrábať popri zamestnaní, alebo majú web dizajn zahrnutý do predmetu svojho podnikania. Väčšinou používajú hotové programové riešenia redakčných systémov. Upravia ich dizajn a v rámci svojich schopností sa snažia poskytnúť ďalšie služby (copywriting, SEO atď.).

Na svete existuje veľmi málo reálnych polygotov, ktorí sú skvelí v všetkom. V prípade, že sa rozhodujete pre vlastnú webovú stránku a nechcete ju mať ako hlavný biznis, začnite aj s primeranými nákladmi. Ako referencia, či to dokážu webdizajnéri robiť svoju robotu dobre vám môže poslúžiť aj to, že ste sa na ich stránky v konkurencii iných odkazov dostali... fakt je veľmi dôležité a možno najdôležitejšie aby boli stránky na internete viditeľné.

V prípade webdizajnérskych firiem, ktoré ponúkajú napríklad aj SEO a tvrdia, že to vedia je zaujímavé pozrieť ako sa presadzujú vo vlastnom biznise.

Posledná úprava Sobota, 28 Február 2015 20:39
 
Reklamný prúžok
Copyright © 2019 bojarsove stránky. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.

Rank SK